best fighter2014
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : Mohammadreza Mohseni
نویسندگان
نظرسنجی
به روز رسانی وبلاگ چگونه است؟پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
بین الملل > آسیا - اگر کره شمالی همانگونه که در روزهای گذشته تهدید کرده است دست به حمله به همسایه جنوبی بزند این هفت اتفاق رخ خواهد داد.


محمد جواد موسوی زاده

در روز های گذشته تهدیدهای کره شمالی نسبت به آمریکا و کره جنوبی جدی تر شده است. عده ای از تحلیلگران بر این باورند که رهبر جوان کره شمالی راهی به غیر از جنگ ندارد.روسیه و چین نسبت به گذشته حمایت کمتری از کره شمالی دارند و با توجه به مانور جدید مشترک کره جنوبی و آمریکا، کیم جونگ اون حکومتش را در خطر دیده است و می خواهد بجنگد تا بیشتر زنده بماند.عده ای هم معتقدند که کره شمالی با استفاده از قدرت هسته ای خود در پی باج خواهی است و در نهایت می خواهد به مشوق های جدید غرب در پی تعطیلی برنامه هسته ای کشورش برسد. جمع دیگری از تحلیلگران این تهدیدات را محصول اعتماد به نفس کاذب رهبر کره شمالی می دانند و عده ای هم بر این عقیده اند که او قصد دارد به رویای از دست رفته پدر بزرگش رنگ حقیقت ببخشد. رویای کیم ایل سونگ برای یکی شدن دو کره و تشکیل یک حکومت کمونیستی واحد که در سال 1950 با شکست مواجه شد.
هرکدام از تحلیل ها هم که درست باشد در نهایت نمی توان احتمال حمله نظامی کره شمالی را در نظر نگرفت و نسبت به یکی از مکان های کاملا نظامی دنیا بی تفاوت بود. نیروهای نظامی سه ارتش از هشت ارتش اول دنیا در این منطقه حضور دارند.آمریکا، چین و کره جنوبی و همچنین نباید ارتش کره شمالی را دست کم گرفت که با رتبه 23 در جهان جزء ارتش های قدرتمند و غیر قابل پیش بینی است. 

نگاهی کوتاه به ارتش دو کره :
اول آنکه این جنگ می تواند یکی از مرگبارترین درگیری ها در تاریخ معاصر باشد. کره شمالی دارای یکی از ارتش های بزرگ جهان است.این کشور دارای بیش از یک میلیون سرباز است در حالی که همسایه خود در کره جنوبی تقریبا ششصد هزار سرباز را در اختیار دارد. ایالات متحده همچنین حدود 30000 سرباز پیاده نظام در کره جنوبی مستقر دارد و در صورت حمله به کره جنوبی موظف به حفاظت از آن کشور است. اگرچه کره شمالی از لحاظ تکنولوژی پایین تر از کره جنوبی و ایالات متحده می باشد اما در جنگیدن سطح پایین تری ندارد. ارتش کره شمالی به خوبی آموزش دیده و کارشناسان نظم بسیاری را برای آن ارتش پیش بینی می کنند و معتقد هستند که آنها مانند ژاپنی ها در جنگ جهانی دوم تا لحظه مرگ خواهند جنگید. کره شمالی مقدار زیادی از تولید ناخالص داخلی اش را صرف سلاح و مصارف نظامی کرده است. این کشور همچنین چندین دهه است که برای واکنش احتمالی از سوی ایالات متحده و کره جنوبی آماده شده است و پناهگاه های پنهانی زیادی ساخته است. 
اما ارتش کره جنوبی که اکنون هشتمین ارتش قدرتمند جهان است در این جنگ تنها نخواهد بود و آمریکا و ژاپن اولین کشورهایی هستند که مواضع کره شمالی را هدف گرفته و از کره جنوبی دفاع می کنند. اما خود ارتش کره جنوبی هم امکانات زیادی دارد. فن آوری نظامی کره جنوبی هم سطح و یا حتی در برخی موارد فراتر از ایالات متحده بوده است. مسلط به تکنولوژی موشک های بالستیک، فن آوری هسته ای جت های جنگنده (از نوع کره جنوبی از F15k ) و سایر تجهیزات پیشرفته نظامی که در اختیار ارتش این کشور است. سلاح های کره جنوبی نسبت به کره شمالی کمتر ولی به لطف تجهیزات مدرن ارائه شده توسط ایالات متحده به مراتب پیشرفته تر است.این در حالی است که گفته می شود بخش عمده ای از تجهیزات کره شمالی به طور جدی منسوخ شده است، عمر برخی این تجهیزات به زمان اتحاد این کشور با اتحاد جماهیر شوروی سابق در دوران جنگ سرد بازمیگردد.
هفت اتفاقی که پس از حمله کره شمالی رخ خواهد داد

نخست: کره شمالی از طریق زمین حمله خود را آغاز می کند
لئون پانتا این هفته در مصاحبه ای با CNBC هشدار داد که ما به اندازه کافی بینش و اطلاعات لازم از آنچه در کره شمالی اتفاق می افتد نداریم. اما بر اساس ارزیابی های محرمانه ایالات متحده و سازمان ملل متحد و تجزیه و تحلیل مستقل توسط دانشمندان نظامی، می توانیم برخی از حدس ها را ارائه کنیم. وی در خصوص چگونگی حمله کره شمالی گفت : برتری نیروی انسانی با نسبت حدودا 3 به 2 به نفع کره شمالی است و به همین خاطر کره شمالی با حمایت آتش توپخانه زمینی حمله خواهد کرد. تعداد نفرات نظامی پیاده کره شمالی با توجه به ارزیابی اطلاعاتی سازمان ملل متحد و ایالات متحده 1.100000 نفر است که از این حیث در جهان چهارم است. البته کره جنوبی در مقابل، با حدود 690.000 نفر قوی خواهد بود. البته کره شمالی با همان نسبت تانک، توپخانه، هواپیما و موشک بیشتری دارد. {2}
دوم؛ کره جنوبی سریع تر و هوشیارانه تر واکنش نشان می دهد
در کل، نیروهای مسلح کره جنوبی تبدیل به یکی از ارتش های توانا جهان شده است که بیشتر قادر به ارائه دفاع رو به جلو است که وضعیت بسیار خوبی در مقابل هر گونه حمله احتمالی کره شمالی خواهد داشت.{3}
سوم، با مداخله آمریکا، ژاپن و سایر کشورها جنگ به ضرر کره شمالی پیش می رود
کره شمالی می تواند آغاز گر جنگ باشد اما نمی تواند پایان دهنده آن باشد.پر واضح است که کشورهایی مانند ژاپن و امریکا در اولین لحظات درگیری به دفاع از کره خواهند برخواست و مواضع کره شمالی را هدف قرار خواهند داد. دیگر کشورهای عضو ناتو هم به تبعیت از امریکا کره شمالی را هدف قرار خواهند داد. سربازان پیاده کره شمالی در وهله اول برای رسیدن به جزیره جنوبی باید به دیدار حدودا 28000 سرباز آمریکایی که در منطقه غیرنظامی بین دو کشور مستقر هستند بروند.این سربازان آمریکایی از طریق ژاپن و یک پایگاه نظامی بزرگ در گوام از از سمت هوا حمایت می شوند. اما در آن سو کره شمالی تنها است. چین و روسیه دیگر حامیان سابق کره شمالی نیستند. پس از فروپاشی شوروی، کشور روسیه که مشی سرمایه‌داری را در نظر گرفته بود مانند سابق از متحدانش حمایت نکرده است و اکنون روسیه در موقعیتی نیست که در چنین شرایطی به کره شمالی کمک نظامی بدهد. 
چهارم؛ سیاستمداران چین وضعیت سختی برای تصمیم گیری خواهند داشت
چین در این بازی عاملی غیر قابل انکار است.چین که تاکنون نقش آرام بخش را در منطقه ایفا کرده است باید دید که آرامش و خونسردی اش چه قدر دوام می آورد چین با وجود اصلاحات اقتصادی متحد کره شمالی برای چند دهه بوده است. همچنین چین در سال 1950 در جنگ کره به کمک کره شمالی آمد و حمایت های نظامی زیادی را از پدر بزرگ رهبر کنونی کره شمالی اعمال کرد. پس از آن دوران دولت چین نیز چنان رشد اقتصادی خود شد که نمی‌توانست مثل گذشته یاور برخی از این کشورها از جمله کره شمالی باشد و اکنون شاهد این موضوع هستیم که چین دیگر حمایت خاصی از کره شمالی نمی کند. پکن پس از تحریکات اخیر کره شمالی نارضایتی خود را از وضع ایجاد شده اعلام کرد و اخیرا به قطعنامه سازمان ملل متحد در پاسخ به اعلام کره شمالی از آزمایش هسته ای در ماه فوریه رای مثبت داد.در همین زمینه و در پی فاصله گرفتن چین و کره شمالی، پی جی کراولی دستیار وزیر امور خارجه در دوره اول اوباما در اخبار NBC گفت که رفتار نامنظم کیم اصلی "سرخوردگی" در پکن ایجاد کرده است و چین نمی خواهد یک انفجار اتمی از کره شمالی ببینند.{4}
چین نیز می داند که در صورت در گرفتن جنگی همه جانبه و سخت در منطقه، کره شمالی در نهایت توان مقابله با کشورهای روبه رو را ندارد و جنگ به احتمال زیاد به ضرر کره شمالی به پایان برسد. اما نکته ای که تصمیم گیری را برای سیاستمداران چین سخت خواهد کرد نفوذ گسترده آمریکا در امتداد مرز خود است که پس از جنگ نفوذ امریکا را در این منطقه بیش از پیش خواهد کرد.لذا برخی از تحلیلگران که البته نظرشان در اقلیت است می گویند که چین به همین دلیل در این جنگ به نفع کره شمالی دخالت خواهد کرد.
فراموش نکنیم که ارتش 2300000 نفری چین در جهان بزرگترین ارتش از حیث نفرات است. وزارت دفاع ایالات متحده امریکا در سال گذشته در گزارش سالانه خود به کنگره امریکا اعلام کرد که پس از رخ دادن چنین جنگی احتمالا بسیاری از نیروهای چینی در کره شمالی مستقر خواهد شد. البته چین اعلام کرده است که برنامه‌های ارتش کشورش شامل آماده باش برای ورود به کره شمالی جهت کسب اطمینان از تامین امنیت تاسیسات هسته‌ای و پیشگیری از هر نوع بحران هسته‌ای است.
پنجم؛ بحران غذایی در کره شمالی بیداد می کند
بحران غذایی همواره از مشکلات کره شمالی است و گفته می شود میلیون ها نفر در آن کشور از گرسنگی رنج می برند. برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد و موسسات تحقیقاتی آمریکا درباره وقوع فاجعه انسانی در اثر کمبود مواد غذایی در کره شمالی هشدار دادند. لازم به ذکر است در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این کشور با قحطی شدیدی در دهه 1990 میلادی رو به رو شد که به مرگ حدود نهصد هزار تا دو میلیون نفر انجامید{5} این موضوع نگرانی ها را برای وضع گرسنگان کره شمالی جنگ زده بیشتر می کند.
اما برخلاف کره شمالی، جزیره جنوبی دارای یک اقتصاد صنعتی با تکنولوژی بالا است که شرکای تجاری بسیاری در سطح جهان دارد و از آنجا که زیرساخت های شهری از جمله مخابرات و سیستم های حمل و نقل در شهرهای کره جنوبی فوق العاده هستند رسیدگی به وضع مردم جنگ زده کشور راحت تر خواهد بود. 
ششم؛ کشتار میلیونی مردم
پیش بینی می شود اگر این جنگ با همین کیفیتی که اعلام می شود رخ بدهد نابودی مطلق و هرج و مرج در هر دو طرف از شبه جزیره ایجاد شود. کره شمالی طبق گفته رهبرانش در حمله به کره جنوبی از سلاح اتمی استفاده می کند. در عین حال اگر کره شمالی توانسته باشد به فناوری ساخت کلاهک هسته‌ای قابل نصب در موشک بالستیک قاره‌پیما دست یافته باشد این کار می‌تواند امنیت امریکا را نیز با تهدیدی واقعا جدی روبه رو کند و در صورت استفاده از چنین موشک هایی علیه امریکا، امریکا به حمله متقابل هسته ای دست خواهد زد. تقریبا 3 میلیون نفر کشته برای چنین جنگی که طرفین می خواهند از سلاح هسته ای هم استفاده کنند تخمین زیادی نیست. قدرت تخریبی سلاح های اتمی کره شمالی هم نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. 
کره شمالی در سال‌های 2006، 2009 و 2013 میلادی، آزمایش‌های هسته‌ای را در عمق زمین انجام داد.اما آزمایش سوم کره شمالی که همین امسال در سال 2013 انجام شد حاکی از افزایش قدرت تخریب سلاح های هسته ای این کشور بود. وزارت دفاع روسیه گفته است که قدرت آزمایش اتمی پیونگ یانگ در سال 2013 بیش از 7 تا 10 کیلوتن بوده است که نسبت به سال 2009 افزایش زیادی داشته است.پیش بینی می شود که اگر کره شمالی فرصت این را داشته باشد که به شهر سئول حمله هسته ای کند و چندین بمب 10 کیلوتنی را به کار ببرد حداقل حدود نیمی از مردم سئول با خطر مرگ روبه رو هستن. دما و فشار گرمای چند میلیون درجه ای وحشتناکی که تا فاصله حدودا 1000 متری از مركز انفجار باعث مرگ تمامی موجودات زنده می شود.
هفتم، فروپاشی حکومت کمونیستی در کره شمالی
همان طور که گفته شد کره شمالی آغاز کننده جنگی است که پایان دهنده آن نخواهد بود. کره شمالی قطعا در این جنگ خطرناک ظاهر می شود اما بسیاری از کارشناسان اشاره دارند بر این نکته که غرب به احتمال زیاد برنده این جنگ خواهد بود و شاید به همین دلیل است که مقامات در واشنگتن برنامه ریزیکاملی دارند برای آنکه ابتدا با تهدید مقابله کنند و سپس غافلگیرانه نقشه سقوط دولت کیم جونگ اون را در خاک این کشور پیاده کنند. 
علاوه بر هفت مورد بالا، احتمال رخ دادن اتفاقات زیاد دیگری هم وجود داردکه اشاره به همه آنها در حوصله این مقاله نمی گنجد اما از مهمترین آنها می توان به آوارگی مردم دو کره و حرکت پناه جویانه آنها به سمت چین و ضربه به اقتصاد جهان و افزایش قیمت نفت اشاره کرد. 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic