best fighter2014
                                                        
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : Mohammadreza Mohseni
نویسندگان
نظرسنجی
به روز رسانی وبلاگ چگونه است؟پیوندها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

در آینده ای نزدیک، ارتش روسیه به مدل پیشرفته جنگنده تهاجمی <سوخو 25> مجهز خواهد شد. مدل پیشرفته ی این جنگنده به منظور مقابله با پدافند های ضد هوایی و موشکی در نظر گرفته شده است. توان تظامی این جنگده به میزانی است که می تواند براحتی از سد سامانه موشکی هدایت شونده آمریکا <پاتریوت> عبور کرد و آن را مورد هدف قرار دهد.

جنگ ویتنام و تاثیر آن بر صنایع نظامی

در زمان جنگ همه گیر ویتنام در سالهای 1965 الی 1975 میلادی، نیروهای هوایی ایالات متحده برای اولین بار با پدافند های موشکی زمین به هوا برخورد کردند. بدین ترتیب آمریکا برای حل این معضل، اقدام به طراحی و ساخت جنگنده های مخصوصی با توان پرواز در ارتفاع پست و ایجاد اختلال در سیستم های مخابراتی، برای نابودی این پدافند ها نمود.

پروژه طراحی و تولید جنگنده ضد سامانه موشکی با نام <راسوی وحشی Wild Weasel > در ایالات متحده کار خود را آغاز کرد. جالب اینجاست که تمامی جنگنده های این پروژه نیز به همین اسم، نامگذاری شدند. بدین ترتیب، این پروژه با پروسه مدرنیزه سازی جنگنده شکاری و بمب افکن های مافوق صوت <F-100 > آغاز به کار کرد. اولین جنگنده حاصل از این پروژه یعنی <F-100F > با حمل 2 سرنشین و با توان آشکار سازی رادارهای دشمن، می توانست در زمان نسبتا کوتاهی، با تعین موقعیت سامانه های موشکی، آنها را مورد هدف قرار دهد. جنگنده <F-100 > از سرعت گریز نسبتا پایینی نسبت به جنگنده های مدرن آن زمان یعنی < F-105 Thunderchief > و <F-4 Phantom II > برخوردار بود. بدین منظور مدل های جدید پروژه ی <راسوی وحشی> بر اساس جنگنده < F-105 > طراحی و به تولید رسیدند. مدل های نوین جنگنده <F-105 > در سال 1966 و با نام های مدل < EF-105F > و پس از آن، مدل <F-105G > به خدمت ارتش هوایی ایالات متحده درآمدند.


پروژه ی مدرنیزه سازی فوق پیشرفته جنگنده 'سوخو 25' برای نیروی هوایی روسیه
RIA Novosti

پس از آغاز تولید انبوه جنگنده های پیشرفته ی سری <F-105 >، تولید تمامی جنگنده های پیشین این پروژه که پیش از سال 1964 میلادی طراحی شده بودند، متوقف شد. جنگنده های کمی قدیمی تر این پروژه نیز، هنوز توان مدرنیزه شده را داشتند ولی به خاطر ضرر های کلان و جبران ناپذیر مالی ایالات متحده در جنگ ویتنام، تنها مدل های <F-105 > دستخوش تغییرات قرار می گرفت. در فاز چهارم و پنجم پروژه ی مدرنیزه سازی جنگنده های ایالات متحده، از جنگنده های نسل سوم <F-4 Phantom II > استفاده شد. مدل های جدید این پروژه با نام های <EF-4C Wild Weasel IV > و <F-4G Wild Weasel V > از مدرن ترین جنگنده های شکاری آن زمان به شمار می آمدند.

جنگنده های جدید پروژه <راسوی وحشی> همواره به تجهیزات نظامی پیشرفته تری مجهز می شدند. در این میان می توان به افزایش توان حمل موشکی، سامانه پیشرفته رادار و سامانه جنگ الکترونیک اشاره نمود.

پس از پایان جنگ در ویتنام، ایالات متحده از ترس رقیبش یعنی شوروی و برای مقابله با سامانه های موشکی این کشور، اقدام به استقرار جنگنده های پروژه ی <راسوی وحشی> در کشورهای شرق دور و اروپا نمود.

پروژه تولید جنگنده های <راسوی وحشی>، در دهه ی 90 میلادی متوقف شد. در آن زمان بود که آمریکا برای مقابله با پدافند های موشکی، به ابتکار تازه ای دست زد. بدین منظور، پیشرفته سازی مدل های جدیدی از جنگده < F-16C > آغاز شد. حاصل این پروسه، یعنی جنگنده های سری < block 50 > و < block 52 > مجهز به پیشرفته ترین تجهیزات نظامی آن زمان شده و برای نابودی و عبور از سد پدافندهای موشکی طراحی و به تولید رسیدند.

نیروی دریایی ایالات متحده نیز که با مشکل پدافند های دفاعی موشکی برخورد کرده بود، به فکر استفاده از جنگنده های ناو نشین < EF-10D Skyknight > افتاده و سپس از مدل های 2 موتوره ماموریت های جنگ الکترونیک، یعنی مدل های <EA-6A Prowler > و <EA-6B Prowler > بهره برداری کرد. بر خلاف نیروی هوایی ایالات متحده، ارتش دریایی این کشور تا به امروز در حال مدرنیزه سازی و جایگزینی جنگنده های ناوگان خود می باشد. بدین ترتیب که جنگنده بوینگ < EA-18G Growler > که بر پایه ی جنگنده ناو نشین < F/A-18F Super Hornet > ساخته شده است، جایگزین جنگنده های مدل < Prowler > خواهد شد.

فعالیت های روسیه

ارتش روسیه تا سال 2008 میلادی، با تسلیحات نظامی قوی تری نسبت به پدافندهای موشکی قابل حمل و سامانه های دفاع موشکی روسیه برخورد نکرده بودند. جنگ 5 روزه میان روسیه و گرجستان در ماه آگوست 2008 میلادی نشان داد که برخورد با صنایع نظامی قو تر از پدافندهای دفاع موشکی روسیه می تواند ضررهای جبران ناپذیری برای این کشور به جای بگذارد. بدین ترتیب بود که موضوع چگونگی نابودی پدافندهای دفاع موشکی دشمن در صدر برنامه های نظامی روسیه قرار گرفت.

در حال حاضر جنگنده های بمب افکن زمینی <سوخو 24> و <سوخو 34> با برخورداری از سامانه پیشرفته دفاع ضد رادار، برای نابودی پدافندهای دفاع موشکی در نظر گرفته شده اند. با این حال، ارتش روسیه توان این جنگنده ها را برای نابودی اهداف زمینی کافی نمی داند.

بدین ترتیب، پروژه ی روسی مدرنیزه سازی جنگنده های نظامی یا به اصطلاح <راسوی وحشی روسی> با مدرنیزه سازی جنگنده پشتیبان <سوخو 25> کار خود را آغاز کرد. این جنگده می تواند پشتیبانی گروهی از جنگنده های شکاری و بمب افکن را برای حمله و یا دفاع، برعهده بگیرد. متخصصان روسیه برای حل بسیاری از معضلات نظامی و دفاعی، مدرنیزه سازی جنگنده پیشرفته و چابک <سوخو 30> را پیشنهاد می کنند. از دیگر پیشنهاد های حل چنین معضلاتی می توان به ایجاد تجهیزات مشخص دفاعی قابل نصب بر روی تمامی جنگنده های ارتش هوایی روسیه اشاره کرد . بدین ترتیب هر جنگنده ای با نصب این تجهیزات، به مدل دلخواه پروژه <راسوی وحشی روسیه> تبدیل خواهد شد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic